nav vajadzīgs ne c.lf.lv celteka.lf.lv www.celteka.lv
sākums | SLUDINĀJUMI | tuss | AL KLUBS | info | projekti | saites | pierakstīšanās| maršruti
             Vārds: Parole: ?

Wap versija: celteka.lv/wml/                Dzīvot ir labi, bet dzīvot zaļi - vēl labāk!   

Kultūrvēsturiskie
un dabas objekti
(materiāls sakārtots pa rajoniem un pagastiem)

www.autodoc.lv

English-Latvian translations
Angļu-Latviešu tulkojumi

Pasākumi, notikumi, jaunumi
Meklēt *pagastu
Jaunākie maršruti
- tTaUNeDrelSHzcAs
- CETrOEmsDhSFPiwG
- NfzQjHYxcgqNEdoImrU
- wGruNcItXO
- ZrJplZTbajraJbZm


Nosaki savas upes tīrības pakāpi
Urtānu projektā!

Vērmanes dārzs

Rīga
Vērmanes dārzs. Atrodas: Rīga, starp Elizabetes, Kr. Barona, Tērbatas ielām . Dat.: 1817.,20. gs.20. g.,1950.,1967, VKPAI nr: 5583

Kļava

Rīga

Visu dzīvo, kas apkārt kust,
Nākam mīlēt un just, un just.
Māra Zālīte.

 

Apsekošanai mēs izvēlējāmies augstu, varenu koku kļavu, kas atrodas vērmaņdārza centrā. Mums viņš šķitis brīnumaini skaists un labs, un mums sagribējās uzzināt par viņu pēc iespējas vairāk.

Mūsu izvēlētais koks ir 28m augsts, 3,72m resns ar 8m kronu (rādiusā). Koks izskatās vesels, tam ir taisns stumbrs ar viendabīgu, stipru mizu. 3m augstumā galvenais stumbrs saskārās vēl 2 tuvu augošo koku stumbriem. Koka sakņu sistēma ir stabila, visas saknes atrodas augsnē, bet uz zemes virsmas ir saskatāmi sakņu sazarojumi. 8 metru augstumā virs zemes redzami 12 sānu zari. Koka zari aug ar ievirzi uz saules pusi. 3m augstumā ir novērojams cinis, kas rādies resnu koka zaru apgriešanas rezultātā.

Kļavas kronis ir viendabīgi attīstīts, kas norāda uz to, ka koks ir audzis vienmērīgi, labas apstākļos, tam nebija nekādu ievainojumu.

Lapas kļavai pēdējā novērošanas reizē bija vēl zaļas, tikai atsevišķas lapas kļuvušas iedzeltenas.

Lapas forma ir stūraina. Lapām ir lieli izspīlējumi.

Tādas šķeltas, divkārtzāģzobainās trīsstūrainās lapas ar kātru sauc par plūksnainām lapām. Rudenī tās kļūst ļoti spilgti krāsotas un skaistas – dzeltenas, oranžas, sarkanīgas. Šai laikā koks izskatās tā, it kā būtu apņemts ar liesmām.

Kļava ir ievērojama ar savu pienam līdzīgu sulu. Lai pamanītu šīs sulas eksistenci, jāsalauž lapas kāts pa vidu. Bojājuma vietā parādīsies balta šķidruma pilieni. Ši sula satur kaučuku.

Kļavas lapas ir caurvītas ar dzīslām, kas sazarojoties veido blīvo tīklu. Dzīslas pašas pak sevi ir nekas cits, kā auga “sulu” transporta (pārvietošanās) ceļi.

Viena virzienā notiek H 2 O un tajā izšķīdināto sāļu pārnese uz lapām, nodrošina auga saknes.

Citā virzienā kustas cukura šķīdums – vielas, kas tika izstrādātas fotosintēzes procesā.

Uz lapas plātnītes 1cm 2 laukumā atrodas 80cm dzīslu kopsummā.

Kļava sāk ziedēt maijā, 2-3 dienas agrāk pirms sāk izplaukt lapas. Šai laikā koks ir pārpilns ar dzelteno ziedkopu pušķīšiem un kronis izskatās tā, it kā būtu darināts no mežotnēm.

Katrs biškopis Latvijā zina, kā kļava – labs medus devējs.

AR sudrabu atspīd saules gaismā nektāra pilieni, un uz ziedkopas nereti var pamanīt strādājot pat 2-3 bites.

Vērojot viņu darbu, mēs izjūtam prieku un lepnumu par dabu. Mēs saprotam, ka mums jāaizsargā daba no tiem, kas ievaino to

Es uzkāpu kalniņā
Meža balsis klausīties:
Oši, kļavi gavilēja,
Vītoliņi čivināja.Rīgas 60. vidusskola

Kļava (turpin)

Rīga

Spārnotie kļavas augi attīstas uz pieaugušiem augiem un pēc ziedēšanas atraujas no auga un nokrīt zemē. Kamēr augļi ir zaļi – tie ir dzīvi. Bet pēc nobriešanas tie atraujas viens no otra un nokrīt atsevišķi. Spārnotie kļavas augļi nokrīt ļoti savdabīgi: Tie ātri rotē, vijīgi nolaižas uz zemi un vējš, paceļot tos, aiznes tos tālāk. Augļu nokrišanas laiks ir no vēlas rudens līdz pat ziemas beigām.

No kļavas sēklām jauni stādiņi izaugs jau nākamajā pirmajā pavasarī. Šis ir vienīgais stādiņu dīgšanas laiks. Kļava ir izstrādājusi spēju dīgt agrā pavasarī. Ja iestājas saulains, silts laiks, tad sēklas sāk dīgt jau uz sniega virsmas, kad temperatūra ir ap 0 0 . Tieši uz sniega kārtas tiem parādās un sāk augt saknes. Šī brīnumaina parādība nav novērota nevienam citam kokam. Kad saknīte sasniedz mitru augsni un iedziļinās tajā, digļā attīstība norisinās normāli. Sāk augt stumbrs, attīstās dīgļlapas, un pēc neilga laiciņa parādās pirmo īsto lapu pāris. Mazās lapiņas nemaz nelīdzinās pieauguša auga lapām. Stādiņam nav nekā kopīga ar pieaugušo augu. Kļava brīnišķīgi attīra gaisu, tā spēj aizturēt metālu daļiņas no gaisa uz savām lapām, tādēļ ļoti labi, ja apkārt mājai ir kļavu stādījumi. Medicīnā pieieto kļavas lapas un augļus.

Kļava, ar kuru mēs iepazināmies, atrodas Vērmaņdārza pašā centrā. Vērmaņdārzs radies 1813.gadā purva vietā. Tagad Vērmaņdārzs atrodas Rīgas pilsētas centrā.

Dārzs tika nosaukts dāsnojai atraitnei Annai Gertrūdei Vērmanei par godu, jo viņa piešķira dārza ierīkošanai zemi un milzīgu tanīs laikos naudas summu – 10 tūkstošus rubļu zeltā un pavasara stādījumiem iepirka 1282 kokus – bērzus, kļavas, apses, ozolus, kastaņus, liepas, egles, egles un ošus.

Parka atklāšana notika 1817.gadā.

Kad ienāk dārzā, liekas, kā tas vienmēr bijis tāds, kā šobrīd. Ar tādu vien atšķirību, ka tagadēju 100-gadīgie koki tajā laikā bija pavisam vēl jauniņi.

Vērmaņdārzā 1833. gada tika atklāta pirmā “mākslīgo minerālūdeņu iestāde”.

Vērmaņdārza ūdeņu garšu novērtēja pats Faradejs – slavens augļu ķīmiķis atklājā, kā šie ūdeņi pēc sava sastāva nepiekāpjas naturālo ūdeņu priekšā. Kļava ir viena no vis vērtīgākajām koksnēm.

Kļavas koksne – stipra, neieplaisā un nedeformējas, ļoti dekoratīva griezuma vietā, viegli un tīri padodas apstrādei, labi slīpējas.

Kļavu kopš senseniem laikiem izmantoja dažādu izstrādājumu – karošu, pārvalku, lauksaimniecības rīku taisīšanai. No kļavas koksnes izstrādāja pūtēju mūzikas instrumentus: gobojus, klarnetus, flautas, šīm nolukām to izmanto vēl līdz šai baltai dienai.

Kā arī no kļavas koksnes taisa mēbeles un grīdas dēļus.

Šī darba izpiedes procesā mēs uzzinājām daudz kā jauna un interesanta par kļavām.

Daži koka stāvokļa novērojumi: pavasari, vasarā un ziemas laika tika veikt pulciņa dalībnieku spēkiem, izstrādājot tēmu “koku daudzveidība”.


 

---------------------------------
© S.o. "Ceļteka"

Ziedojumi
Gribi arī savu lapu šeit? Zvani 29429518

Piedāvājam ievietot informāciju par dažādām tūrisma un atpūtas vietām, naktsmītnēm, ēstuvēm.
Interesēties
Programmēšana un dizains - Veidojam mājas lapas, logo, programmējam datubāzes un lietojumprogrammas.
English-Latvian freelance translator | Tulkojumi no angļu valodas | Paaugstināt Jūsu lapas reitingu meklētājos