nav vajadzīgs ne c.lf.lv celteka.lf.lv www.celteka.lv
sākums | SLUDINĀJUMI | tuss | AL KLUBS | info | projekti | saites | pierakstīšanās| maršruti
             Vārds: Parole: ?

Wap versija: celteka.lv/wml/                Dzīvot ir labi, bet dzīvot zaļi - vēl labāk!   

Kultūrvēsturiskie
un dabas objekti
(materiāls sakārtots pa rajoniem un pagastiem)

www.autodoc.lv

English-Latvian translations
Angļu-Latviešu tulkojumi

Pasākumi, notikumi, jaunumi
Meklēt *pagastu
Jaunākie maršruti
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1)


Nosaki savas upes tīrības pakāpi
Urtānu projektā!

Mūzikas darbinieku brāļu Jurjānu dzimtās mājas

Ērgļu pagasts
Mūzikas darbinieku brāļu Jurjānu dzimtās mājas. Atrodas: Madonas rajons, Ērgļu pagasts, Meņģeļos . Dat.: 1851, VKPAI nr: 47 No Ērgļiem 3 km pa šoseju uz Vestienas pusi atrodas Pulgošņa ezers, kura krastā atrodas "Meņģeļi" - brāļu Jurjānu memoriālās mājas - muzejs.

Teika

Ērgļu pagasts
Par Pulgošņa ezera nosaukumu stāsta teika – Laikos, kad pa gaisu lidojuši ezeri, sev vietu meklēdami, šis mazais jau gulējis starp kalniem. Pāri lidojuši lielie Vecpiebalgas ezeri - Inesis un Alauksts un ļoti kāvušies, zivis pa gaisu mētādami. Mazais ezeriņš viņus nopulgojis par tādu uzvedību, tāpēc Vecpiebalgas ezeri viņu iepļaukājuši, no kā radusies Siena sala un nosaukuši viņu par Pulgosni.
zarish@inbox.lv

Par "Meņģeļiem"

Ērgļu pagasts
No Kalna Jurķiņu mājām Jurjānu Juris (mūziķu vectēvs) atnāk uz “Meņģeļiem” par kalpu, apprecēdams saimnieka meitu Madi, paliek te par saimnieku. Viņiem piedzimst 10 bērni, no kuriem vecākais Andrievs paliek mājās par saimnieku un par sievu izvēlās kaimiņmāju meitu Annužu Blauu - lielu tautas dziesmu zinātāju. Viņiem ģimenē 9 bērni, no kuriem četri mūziķi., dzimuši ik pēc 5 gadiem – Pēteris (1851.-1900.), Andrejs (1856.-1922.), Juris (1861.-1940) un jaunākais Pāvuls (1866. – 1948). Vislielākā nozīme latviešu kultūrā - Jurjānu Andrejam, pirmajam ceļa lauzējam uz Pēterpils konservatoriju, kuru beidza trīs specialitātēs. Jau studiju laikā Jurjānu Andrejs iesāka tautas melodiju vākšanu un pētīšanu, radās pirmās kompozīcijas un tautas dziesmu apdares. Viņa darba mūžs pagāja Harkovā, neskatoties uz to, viņš ir mūsu simfoniskās mūzikas pamatlicējs, radījis pirmo latviešu instrumentālo koncertu, pirmās kantātes, sacerējis pirmās mākslinieciski augstvērtīgās kora un solo dziesmas. Vecākais Pēteris – mūzikas instrumentu tirgotājs, Juris – pazīstams pūšamo instrumentu spēles pedagogs, diriģents, Latvijas konservatorijas profesors, Pāvuls – latviešu operas nodibinātājs, dziedāšanas pedagogs, diriģents, komponists. Šobrīd Meņģeļos ik gadus notiek Latvijas koru saieti, Jurjānu jubilejas gadā pulcējas dzimta, notiek bērnu un jauniešu folkloras festivāls “Pulkā eimu, pulkā teku”, Amatu dienas.

 

---------------------------------
© S.o. "Ceļteka"

Ziedojumi
Gribi arī savu lapu šeit? Zvani 29429518

Piedāvājam ievietot informāciju par dažādām tūrisma un atpūtas vietām, naktsmītnēm, ēstuvēm.
Interesēties
Programmēšana un dizains - Veidojam mājas lapas, logo, programmējam datubāzes un lietojumprogrammas.
English-Latvian freelance translator | Tulkojumi no angļu valodas | Paaugstināt Jūsu lapas reitingu meklētājos