nav vajadzīgs ne c.lf.lv celteka.lf.lv www.celteka.lv
sākums | SLUDINĀJUMI | tuss | AL KLUBS | info | projekti | saites | pierakstīšanās| maršruti
             Vārds: Parole: ?

Wap versija: celteka.lv/wml/                Dzīvot ir labi, bet dzīvot zaļi - vēl labāk!   

Kultūrvēsturiskie
un dabas objekti
(materiāls sakārtots pa rajoniem un pagastiem)

www.autodoc.lv

English-Latvian translations
Angļu-Latviešu tulkojumi

Pasākumi, notikumi, jaunumi
Meklēt *pagastu


Nosaki savas upes tīrības pakāpi
Urtānu projektā!

koki

AL klubs | Putnu uzskaite | Ogres ieleja

Sabiedriskā organizācija “Ceļteka” sadarbībā ar Vides aizsardzības fondu aicināja jaunos vides aktīvistus un citus interesentus piedalīties savas apkārtnes dabas objektu aprakstu veidošanā. Maršrutu informācijas sistēmā http://celteka.lv sadaļā “maršruti” iespējams publicēt maršrutu aprakstus, ietverot datubāzē esošos kultūrvēstures un dabas objektus, kā arī pievienot jaunus objektus, kas varētu būt interesants citiem.

Konkursa iecere bija veicināt vides izglītību, mudinot skolēnus un citus apkārtnes ļaudis uzraudzīt un vērot dabas objektus, pastāvīgi tos apmeklējot kopā ar citiem interesentiem gida lomā un tādējādi arī nodrošinot tūristu izglītojošo un instruējošo funkciju, un vienlaikus novēršot nepieļaujamu darbību veikšanu (piemēram, mizas, ligzdu un dobumu postīšanu).

Aprakstu veidošanā piedalījās 5.- 9. klašu skolēni kopā ar saviem vecākiem, skolotājiem un citiem šajā procesā palīdzēt spējīgiem cilvēkiem, taču piedalīties ar savu iniciatīvu varēja arī citi interesenti.

Šoreiz uzsvars ir likts uz dižkokiem un citiem izciliem dendrofloras objektiem.

Kādēļ nepieciešama veco koku aizsardzība?

Aktīvās mežsaimniecības dēļ lielo, veco un pāraugušo koku skaits strauji sarūk, jo brieduma gados tie tiek nocirsti un izmantoti saimnieciskajā darbībā. Ja agrāk Latvijas teritoriju klāja lielas samērā mazproduktīvas dabisko mežu platības, kurās auga simtiem tūkstošu lielu, vecu un pāraugušu koku, kādu mūsdienās ir saglabājušies vairs tikai daži tūkstoši, un kuriem mežzinātnieks S. Saliņš devis nosaukumu “ dižkoki ”. No senajiem mežiem palikuši atsevišķi koki un retas aizsargājamas teritorijas. Pavisam reti atrodamas ozolu tīraudzes ar slaidiem, taisniem stumbriem, kuriem 20 m augstumā nav neviena zara. Lielāko tiesu šie koki saglabājušies ainaviskās nozīmes vai nepieejamības dēļ.

Katrs koks un īpaši vecie koki ir svarīgi daudzu augu, kukaiņu un putnu sugu pastāvēšanai. Dabā sugas pastāvēšanai ir nepieciešami visi barības ķēdes posmi, vairošanās, ziemošanas u.c. vietas. Jo vecāks koks, jo vairāk dzīvās radības sugu tajā dzīvo. Šī dabas daudzveidība ir dabas un t.sk. cilvēka veselības atslēga. Daudzveidīgā vidē notiek dabiska konkurence, kas nodrošina līdzsvarotu attīstību, neļaujot vienai sugai izplesties uz citu rēķina, k tas notiek, piemēram, stādītajos mežos, kur mizgrauži un citi “kaitnieki” var netraucēti izplatīties, jo viņu dabiskajiem “ienaidniekiem” nav piemērotas dzīves vides – veco koku.

Šodien vecie koki ir saglabājušies galvenokārt parkos, muižu alejās un nepieejamās vietās, piemēram, upju nogāzēs. Daļa šo vietu ir ieguvušas aizsargājamās teritorijas statusu, taču to regulāra uzraudzība mazā speciālistu skaita dēļ ir apgrūtināta. Tādēļ ir vēlams, lai apkārtnes iedzīvotāji rūpētos, lai uz tā dzīvojošie radījumi justos labi un būtu drošībā.

Cilvēkiem ir dabiska vēlme uzturēties skaistu un lielu koku tuvumā, taču būtu jāizturas ar cieņu pret citām radībām, kas vēlas to pašu. Būsim dabas draugi un sadzīvosim ar to abpusējā saskaņā, tad saņemsim no tās pozitīvas emocijas, veselību un spēku!

Ja jūs ir ieinteresējusi šī informācija, pierakstieties Ceļtekas informācijas sistēmā www.celteka.lv un sāciet ar savas apkārtnes interesantākajiem objektiem un maršrutiem.

www.autodoc.lv
Jaunākie maršruti
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1)

Latvijas Petroglifu centrs

Ziedot lūdzu šeit:

AL Kluba piedāvājumi:
diemžēl pašlaik nav pieteikumu..
Ja gribi redzēt vairāk vai ierakstīt savu, piesakies ar savu lietotāja vārdu un paroli!
Ja tev tādu nav, piereģistrējies.

Top.LV

 

---------------------------------
© S.o. "Ceļteka"

Ziedojumi
Gribi arī savu lapu šeit? Zvani 29429518

Piedāvājam ievietot informāciju par dažādām tūrisma un atpūtas vietām, naktsmītnēm, ēstuvēm.
Interesēties
Programmēšana un dizains - Veidojam mājas lapas, logo, programmējam datubāzes un lietojumprogrammas.
English-Latvian freelance translator | Tulkojumi no angļu valodas | Paaugstināt Jūsu lapas reitingu meklētājos